ANASAYFA HAKKIMIZDA

HAKKIMIZDA

Yeni Asya Neşriyat, kırk yılı aşan bir süredir okuyucularına hitap ediyor, onlara orijinal eserler sunma amacını taşıyor. Özellikle Risale-i Nur Külliyatı’nın neşri konusunda  okurlara en güzel sayfa tasarımını, en güzel yazı stillerini takdim etme gayretinde.

Bu yüzyılda geride bıraktığımız her bir sene içinde üretilen bilgi miktarı, insanlık tarihi  boyunca üretilen miktarını aşıyor. Bunca büyük bilgi üretimine bakarak aldanmamak gerekir: Ne yazık ki küresel cehalet de artıyor! İnternet ve bilgi-iletişim ağları dünyayı kuşatsa da, insanlığın ilim ve irfanı artmıyor, belki azalıyor. Yaşanan bilgi keşmekeşini, enformatik cehaleti gören Yeni Asya Neşriyat, bütün çalışmalarını insanlığa faydalı olacak eserler ortaya koymak hedefine odaklıyor. Evet insanlığa faydalı olmak son derece önemli. İnsanı anlamak, insanın yeteneklerini bilmek, ona uygun yayınları hazırlamak bu alanda atılacak adımların ilkini teşkil ediyor.

Gün geçtikçe çeşitlenen bilim disiplinleri, dünya haber ağları, küresel felâketler, belli ölçülerde bile olsa insanlarda hakikat özlemini ve araştırma tutkusunu artırdı. Yüzyılımızın insanı, delilsiz, ispatsız hiçbir şeye inanmıyor. Gelip geçici fikirlere itibar etmiyor. Bu zamanın insanı son derece meraklı bakışlarla, kendisini güvenle geleceğe taşıyacak fikirlerin peşine düşüp, istikbale doğru yol alıyor. İnsanoğlu mikroskoplarla mikro dünyayı tanırken, radyo-teleskoplarla kâinatın öteki ucunu, makro dünyaları gözetliyor.

Bilim dünyası her geçen gün olması gerektiği çizgiye doğru yol alırken, eskimiş, bayatlamış, köhnemiş ve küflenmiş düşünceler, zamanı gelince tarihin çöp sepetini boyluyor. Şüpheniz olmasın, çok uzak olmayan bir gelecekte, insanlığın başına dert olmuş pek çok fikir ve alışkanlık, tarihin tozlu sayfalarına gömülecek. Dünya yepyeni sabahlara, yepyeni fikirlerle uyanacak. Daha önce hiç söylenmemiş yeni şeyler söylenecek, yeni sesler duyulacak, yeni keşifler yapılacak, yeni besteler ve yeni fikirler insanlığın gündemini kökten değiştirecek. Entelektüel bayrak el değiştirirken yaşanacak gelişmeler, hepimizi heyecanlandıracak, Bediüzzaman’ın tespitiyle: “Hüküm ve kuvvet, ilmin eline geçecek. Beşer bütün kuvvetini ilimden alacak”

Evet, zaman ihtiyarladıkça Kur’ân gençleşiyor. Yeni Asya Neşriyat, yukarıdaki tespitler  doğrultusunda, aile, gençlik, araştırma, ilâhiyat, psikoloji, edebiyat, biyografi ve sosyoloji alanlarında birçok çalışma yapıyor; geleceğin dünyası için hazırlıklarını sürdürüyor. Ve okurlarını da geleceğe  hazırlamanın gayreti içerisinde.